ExclusiveKoliko objektov v javni rabi je še vedno nedostopnih za invalide?

Stanje dostopnosti objektov v javni rabi v Sloveniji ostaja neustrezno, saj večina objektov ni prilagojena invalidom, prilagoditve pa se pogosto izvajajo brez posvetovanja s strokovnjaki, kar vodi do nefunkcionalnih rešitev. Za izboljšanje pregleda in stanja razvijamo orodje za samopopis dostopnosti, ki bo omogočilo pridobitev večjega števila podatkov ter učinkovitejše načrtovanje prilagoditev.

ExclusiveKakšen je bil dosedanji pristop k problematiki? Kaj bi še bilo treba storiti?

Kljub ustrezni zakonodaji o univerzalni graditvi ostajajo njena implementacija in izobraževanje načrtovalske stroke pomanjkljiva, kar vpliva na kakovost prilagoditev in njihovo izvajanje v praksi. Z bližanjem roka za izpolnitev zahtev Zakona o izenačevanju možnosti invalidov se sicer kažejo premiki, vendar ostajajo investicije in finančna podpora za odpravljanje ovir nezadostne.

ExclusiveKaj so glavne pomanjkljivosti s katerimi se srečujemo na terenu?

Največje pomanjkljivosti pri dostopnosti objektov so neurejeni vhodi in notranji prostori brez klančin, dvigal ali drugih rešitev, kar invalidom na vozičkih pogosto onemogoča uporabo objektov. Kritični so tudi nekontrastni napisi za slepe in slabovidne, pomanjkanje vizualnih in slušnih prilagoditev za gluhe in naglušne ter težave pri prilagoditvah v objektih pod varstvom kulturne dediščine, kjer je nujno sodelovanje z ZVKDS.

Univerzalna fizična dostopnost trgovin z živili

ExclusiveUniverzalna fizična dostopnost trgovin z živili

Dostopnost trgovin z živili za osebe z oviranostmi je ključna za njihovo enakopravnost in samostojnost. Kljub temu, slovenska zakonodaja nima jasnih smernic kako tovrstno dostopnost zagotoviti, Zakonu o izenačevanju možnosti invalidov (ZIMI) pa do konca leta 2025 tudi za trgovine narekuje da morajo biti univerzalno dostopne. Urbanistični inštitut RS je zato v sodelovanju s študenti z oviranostmi razvil priporočila za fizično prilagoditev trgovin z živili.

Kontrastne oznake steklenih vrat

ExclusiveKontrastne oznake steklenih vrat

Kontrastne oznake na steklenih površinah so ključne za varnost in dostopnost, saj slabovidnim osebam omogočajo pravočasno zaznavo in preprečujejo trke. Minimalistične estetske oznake, kot so logotipi in subtilni vzorci, pogosto ne zagotavljajo zadostnega kontrasta, zato je nujno upoštevati standarde za vidno zaznavnost.

Slušne zanke

ExclusiveSlušne zanke

Slušne induktivne zanke in drugi sistemi, kot so FM in Bluetooth, omogočajo boljšo dostopnost zvoka za osebe z okvaro sluha, saj zmanjšujejo hrup in izboljšujejo razumljivost govora. Te sisteme je treba zagotoviti v javnih prostorih, kot so sprejemni pulti, sejni prostori in dvorane.

Urejanje talnih oznak v notranjosti objekta

ExclusiveUrejanje talnih oznak v notranjosti objekta

Za omogočanje enostavnega dostopa in uporabe javnega objekta za slepe in slabovidne osebe je ključno zagotoviti, da je pot od vhoda do sprejemnega pulta čim krajša in enostavna. Če pult ni neposredno ob vhodu, je mogoče pot označiti na zelo preprost način.

Zgodba petih prostorov

ExclusiveZgodba petih prostorov

14. oktobra 2024 je v Državnem svetu potekal posvet na temo mobilnosti in spletne dostopnosti za invalide ter starejše, kjer so predstavili načrt za enotno državno platformo »Zgodba petih prostorov«. Platforma, ki jo financira Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo, bo združevala podatke o dostopnosti notranjih prostorov, zunanjega grajenega okolja, spletnih vsebin, prevoza na klic in tehnologij za vadbo doma. Cilj je izboljšanje kakovosti življenja z omogočanjem boljšega dostopa do storitev in informacij. Dogodek je poudaril pomen vključevanja invalidov in starejših v družbo ter potrebo po dostopni infrastrukturi za vse.

RSS
1234
«junij 2025»
pontorsrečetpetsobned
2627
Zakon o dostopnosti do proizvodov in storitev za invalide v veljavi čez en mesec

Zakon o dostopnosti do proizvodov in storitev za invalide v veljavi čez en mesec

Zakon o dostopnosti do proizvodov in storitev za invalide (ZDPSI), ki začne veljati 28. junija 2025, uvaja obveznosti za zagotavljanje dostopnosti širokega nabora storitev in digitalnih vsebin za invalide. Ključni poudarek je na digitalni dostopnosti, skladni s smernicami WCAG 2.1, pri čemer bodo nadzor in sankcije v pristojnosti inšpekcije.

Preberi več
282930311
23456
Objekti v javni rabi

Objekti v javni rabi

Objekti v javni rabi so namenjeni širši javnosti, njihova raba pa bo do konca leta 2025 morala biti omogočena vsem ljudem, ne glede na njihovo invalidnost oziroma drugo oviranost. Kateri so te objekti natančno opredeljuje Gradbeni zakon (GZ-1) v 3. členu, 26. točki.

Preberi več
78
910111213
Načrtovanje dostopnih klančin

Načrtovanje dostopnih klančin

Za učinkovito dostopnost je ključno, da so klančine ustrezno načrtovane glede širine, naklona, oprijemal in površin. Natančno določeni tehnični kriteriji zagotavljajo varnost in uporabo za vse vrste invalidskih vozičkov.

Preberi več
1415
1617181920
Ali je lahko klančina premična?

Ali je lahko klančina premična?

Premične klančine niso zakonsko predvidene kot primerna rešitev, saj ne omogočajo samostojnega in enakovrednega dostopa. Uporabne so lahko le v izjemnih primerih, kjer trajna ureditev ni mogoča, pri čemer morajo kljub začasnosti zagotavljati enako raven varnosti kot stalne rešitve.

Preberi več
2122
2324252627
Dostopne sobe v nastanitvenih objektih

Dostopne sobe v nastanitvenih objektih

Gradbeni zakon (GZ-1) narekuje, da morajo nastanitveni objekti z desetimi ali več sobami imeti vsaj 10 % sob prilagojenih za osebe z invalidnostjo. Takšne sobe morajo omogočati samostojno in varno uporabo ter zadostovati prostorskim in funkcionalnim zahtevam za osebe z različnimi oviranostmi.

Preberi več
2829
30123456