Vprašanja in odgovori

Kaj so glavne pomanjkljivosti s katerimi se srečujemo na terenu?

Tilen Jurca

Delite:

Najbolj obsežna in najbolj kritična pomanjkljivost so predvsem neurejeni dostopi na vhodu ter znotraj objekta, kjer se pojavi stopnišče, vendar ni možnosti uporabe klančin, dvižnih ploščadi ali dvigal. S tem je uporaba objekta ali dela objekta osebi na invalidskem vozičku popolnoma onemogočena.
S stališča slepih in slabovidnih oseb probleme predstavlja uporaba nekontrastnih oznak in napisov, ki niso zaznavani, ali pa jih sploh ni. To je kritično zlasti na nevarnih robovih višinskih razlik ter na steklenih površinah. Druga ključna stvar, na katero se pri urejanju prostora pogosto pozabi, je enostaven in dobro označen dostop do sprejemnega pulta oziroma usmeritev do kontaktne osebe, ki lahko slepo osebo nato napoti dalje.
Za gluhe in naglušne največjo pomanjkljivost predstavljajo predvsem situacije, kjer je prisotna le glasovna komunikacija oziroma informacija. To so lahko na primer domofoni brez videa, ali pa naprave za klic na pomoč v dvigalih. V objektih ter dvoranah pogosto ni slušnih zank za naglušne osebe, se pa to počasi izboljšuje.

Vse našteto se potencira še dodatno v objektih, kjer veljajo režimi varstva kulturne dediščine. Tudi tam so potrebne prilagoditve, je pa pri tem ključen ustrezen pristop in sodelovanje z  Zavodom za varstvo kulturne dediščine Slovenije (ZVKDS) pri urejanju dostopnosti.

«februar 2025»
pontorsrečetpetsobned
2728293031
Načrtovanje dostopnih sanitarij

Načrtovanje dostopnih sanitarij

Dostopne sanitarije so ključne za samostojnost in varnost oseb na invalidskih vozičkih. Pomembno je zagotoviti dovolj prostora za manevriranje, pravilno nameščeno opremo, kot so oprijemala, umivalniki in alarm za pomoč v sili, ter enostavno dostopne elemente, kot so stikala, obešalniki in koši za smeti. Pogoste napake vključujejo nepravilne višine opreme in neustrezne rešitve, ki otežujejo uporabo. Pravilno prilagojene sanitarije zagotavljajo enakopravno dostopnost in dostojanstvo za vse uporabnike.

Preberi več
12
34
Vseslovenska akcija ozaveščanja o socialnem vključevanju invalidov

Vseslovenska akcija ozaveščanja o socialnem vključevanju invalidov

Projekt Vseslovenska akcija ozaveščanja o socialnem vključevanju invalidov, ki ga vodi NSIOS, spodbuja vključevanje oseb z različnimi oblikami oviranosti v družbo. Urbanistični inštitut RS v sklopu projekta ocenjuje dostopnost 100 objektov s ponudbo ugodnosti za imetnike EU kartice ugodnosti za invalide, s čimer ozavešča lastnike in upravljavce ter osebam z oviranostmi omogoča boljšo informiranost in lažje načrtovanje obiska ponudnikov.

Preberi več
56789
10111213141516
17181920212223
242526272812
3456789

Prihajajoči dogodki

  • Nič drugačno življenje (21.1.2025 - 11.2.2025)
    Nič drugačno življenje

    Nič drugačno življenje

    Lepo vabljeni v Mestno hišo v Ljubljani, kjer bo med 21. januarjem in 11. februarjem prvič na ogled potujoča fotografska razstava "Nič drugačno življenje", ki skozi objektiv priznanega fotografa Primoža Lavreta prikazuje zgodbe 25 oseb z različnimi oblikami oviranosti, ki so uspešni v športu, delu in drugih dejavnostih. Razstava je nastala v sklopu projekta  "Vseslovenska akcija ozaveščanja o vključenosti invalidov", katerega nosilec je Nacionalnim svetom invalidskih organizacij Slovenije (NSIOS), partner pa Urbanistični inštitut Republike Slovenije (UIRS) ter drugi izvajalci.

    Preberi več