Zgodba petih prostorov
Novice

Zgodba petih prostorov

Igor Bizjak

Platforma za podatke o dostopnosti javnega prostora za ljudi z invalidnostmi in starejših

Delite:

V dvorani Državnega sveta je 14. oktobra 2024 potekal posvet z naslovom "Mobilnost in spletna dostopnost za invalide in starejše – povezovanje znanj in izkušenj za vključujočo družbo". Dogodek so organizirali Državni svet, Geodetski inštitut Slovenije in Nacionalni svet invalidskih organizacij Slovenije (NSIOS). Namen posveta je bil predstaviti različne vidike mobilnosti invalidov in starejših ter rešitve, ki jih želijo združiti v enotno državno platformo z imenom "Zgodba petih prostorov".

Platforma, ki jo financira Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo, bo združevala podatke o dostopnosti notranjih prostorov javnih objektov, zunanjih prostorov (pločnikov, cest, avtobusnih in železniških postaj) ter spletnega prostora. Vključevala bo tudi informacije o prevozu na klic (socialni prostor) in tehnologijah za vadbo v domačem okolju (virtualni prostor in prostor umetne inteligence). Cilj platforme je izboljšati kakovost življenja oseb z različnimi invalidnostmi in starejših, tako da jim omogoči lažji dostop do storitev in informacij.

Predsednik Državnega sveta, Marko Lotrič, je v uvodnem nagovoru poudaril pomen dostopnosti javnega prevoza in prostora za osebe z oviranostmi. Izpostavil je, da morajo biti invalidom dostopni izobraževanje, sodelovanje v procesih odločanja in druge storitve, ki so na voljo vsem državljanom. Poudaril je tudi, da se moramo kot dolgoživa družba zavedati, da bomo vsi kmalu potrebovali lažji dostop do stavb, prilagojena prevozna sredstva in komunikacijske poti.

Mag. Roman Rener, svetovalec direktorja Geodetskega inštituta Slovenije, je pojasnil, da projekt "Multimodalna mobilnost" že od leta 2016 preverja dostopnost zunanjega grajenega okolja in poti do stavb. V projekt je vključenih več kot sto občin s skupno 1.500.000 prebivalci. Poudaril je, da želijo s platformo povezati pet prostorov – notranji, zunanji, spletni, socialni in virtualni – ter tako omogočiti boljšo mobilnost in dostopnost za invalide in starejše.

Ta pobuda predstavlja pomemben korak k bolj vključujoči družbi, kjer bodo osebe z različnimi oviranostmi imele enak dostop do javnih storitev, prostora in informacij, kar bo prispevalo k izboljšanju njihovega vsakdanjega življenja.

«februar 2025»
pontorsrečetpetsobned
2728293031
Načrtovanje dostopnih sanitarij

Načrtovanje dostopnih sanitarij

Dostopne sanitarije so ključne za samostojnost in varnost oseb na invalidskih vozičkih. Pomembno je zagotoviti dovolj prostora za manevriranje, pravilno nameščeno opremo, kot so oprijemala, umivalniki in alarm za pomoč v sili, ter enostavno dostopne elemente, kot so stikala, obešalniki in koši za smeti. Pogoste napake vključujejo nepravilne višine opreme in neustrezne rešitve, ki otežujejo uporabo. Pravilno prilagojene sanitarije zagotavljajo enakopravno dostopnost in dostojanstvo za vse uporabnike.

Preberi več
12
34
Vseslovenska akcija ozaveščanja o socialnem vključevanju invalidov

Vseslovenska akcija ozaveščanja o socialnem vključevanju invalidov

Projekt Vseslovenska akcija ozaveščanja o socialnem vključevanju invalidov, ki ga vodi NSIOS, spodbuja vključevanje oseb z različnimi oblikami oviranosti v družbo. Urbanistični inštitut RS v sklopu projekta ocenjuje dostopnost 100 objektov s ponudbo ugodnosti za imetnike EU kartice ugodnosti za invalide, s čimer ozavešča lastnike in upravljavce ter osebam z oviranostmi omogoča boljšo informiranost in lažje načrtovanje obiska ponudnikov.

Preberi več
56789
10111213141516
17181920212223
242526272812
3456789

Prihajajoči dogodki

  • Nič drugačno življenje (21.1.2025 - 11.2.2025)
    Nič drugačno življenje

    Nič drugačno življenje

    Lepo vabljeni v Mestno hišo v Ljubljani, kjer bo med 21. januarjem in 11. februarjem prvič na ogled potujoča fotografska razstava "Nič drugačno življenje", ki skozi objektiv priznanega fotografa Primoža Lavreta prikazuje zgodbe 25 oseb z različnimi oblikami oviranosti, ki so uspešni v športu, delu in drugih dejavnostih. Razstava je nastala v sklopu projekta  "Vseslovenska akcija ozaveščanja o vključenosti invalidov", katerega nosilec je Nacionalnim svetom invalidskih organizacij Slovenije (NSIOS), partner pa Urbanistični inštitut Republike Slovenije (UIRS) ter drugi izvajalci.

    Preberi več