V dvorani Državnega sveta je 14. oktobra 2024 potekal posvet z naslovom "Mobilnost in spletna dostopnost za invalide in starejše – povezovanje znanj in izkušenj za vključujočo družbo". Dogodek so organizirali Državni svet, Geodetski inštitut Slovenije in Nacionalni svet invalidskih organizacij Slovenije (NSIOS). Namen posveta je bil predstaviti različne vidike mobilnosti invalidov in starejših ter rešitve, ki jih želijo združiti v enotno državno platformo z imenom "Zgodba petih prostorov".
Platforma, ki jo financira Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo, bo združevala podatke o dostopnosti notranjih prostorov javnih objektov, zunanjih prostorov (pločnikov, cest, avtobusnih in železniških postaj) ter spletnega prostora. Vključevala bo tudi informacije o prevozu na klic (socialni prostor) in tehnologijah za vadbo v domačem okolju (virtualni prostor in prostor umetne inteligence). Cilj platforme je izboljšati kakovost življenja oseb z različnimi invalidnostmi in starejših, tako da jim omogoči lažji dostop do storitev in informacij.
Predsednik Državnega sveta, Marko Lotrič, je v uvodnem nagovoru poudaril pomen dostopnosti javnega prevoza in prostora za osebe z oviranostmi. Izpostavil je, da morajo biti invalidom dostopni izobraževanje, sodelovanje v procesih odločanja in druge storitve, ki so na voljo vsem državljanom. Poudaril je tudi, da se moramo kot dolgoživa družba zavedati, da bomo vsi kmalu potrebovali lažji dostop do stavb, prilagojena prevozna sredstva in komunikacijske poti.
Mag. Roman Rener, svetovalec direktorja Geodetskega inštituta Slovenije, je pojasnil, da projekt "Multimodalna mobilnost" že od leta 2016 preverja dostopnost zunanjega grajenega okolja in poti do stavb. V projekt je vključenih več kot sto občin s skupno 1.500.000 prebivalci. Poudaril je, da želijo s platformo povezati pet prostorov – notranji, zunanji, spletni, socialni in virtualni – ter tako omogočiti boljšo mobilnost in dostopnost za invalide in starejše.
Ta pobuda predstavlja pomemben korak k bolj vključujoči družbi, kjer bodo osebe z različnimi oviranostmi imele enak dostop do javnih storitev, prostora in informacij, kar bo prispevalo k izboljšanju njihovega vsakdanjega življenja.