Vprašanja in odgovori

Kakšen je bil dosedanji pristop k problematiki? Kaj bi še bilo treba storiti?

Tilen Jurca

Delite:

Pristop k posodabljanju zakonodaje, glede na mednarodne zahteve, je že več desetletij ustrezen, nedoslednost pa se je zgodila pri prenosu tega precej kompleksnega področja v prakso. Umanjkanje izobraževanj načrtovalske stroke in tudi širše javnosti se seveda odraža tudi pri neupoštevanju oziroma nepoznavanju precej kompleksne zakonodaje s tega področja pri načrtovanju novogradenj oziroma pri prenovah objektov.

Izobraževanje o univerzalni graditvi še danes ni vključeno v učne načrte fakultet, povezanih z arhitekturo, urbanizmom in gradbeništvom. To vodi v pomanjkljivo poznavanje zakonodaje in standardov s strani samih načrtovalcev, kar posledično vpliva na ustreznost in kakovost izvedenih prilagoditev oziroma umanjkanje le-teh.

Pomanjkljive in nesistematične so bile tekom zadnjih 15 let veljavnosti Zakona o izenačevanju možnosti invalidov (ZIMI) tudi investicije ter finančne podpore za samo odpravljanje ovir. Do poteka roka nas loči manj kot leto, in več kot očitno je, da se na področju niso zgodili večji premiki, ki bi bili nujni, da lahko govorimo o dostopnosti vseh tipov objektov v javni rabi za vse ljudi, ne glede na oviranost.

Z bližanjem roka so se na tem področju že začeli kazati določeni premiki, upamo pa, da se bodo ti še intenzivirali.

«februar 2025»
pontorsrečetpetsobned
2728293031
Načrtovanje dostopnih sanitarij

Načrtovanje dostopnih sanitarij

Dostopne sanitarije so ključne za samostojnost in varnost oseb na invalidskih vozičkih. Pomembno je zagotoviti dovolj prostora za manevriranje, pravilno nameščeno opremo, kot so oprijemala, umivalniki in alarm za pomoč v sili, ter enostavno dostopne elemente, kot so stikala, obešalniki in koši za smeti. Pogoste napake vključujejo nepravilne višine opreme in neustrezne rešitve, ki otežujejo uporabo. Pravilno prilagojene sanitarije zagotavljajo enakopravno dostopnost in dostojanstvo za vse uporabnike.

Preberi več
12
34
Vseslovenska akcija ozaveščanja o socialnem vključevanju invalidov

Vseslovenska akcija ozaveščanja o socialnem vključevanju invalidov

Projekt Vseslovenska akcija ozaveščanja o socialnem vključevanju invalidov, ki ga vodi NSIOS, spodbuja vključevanje oseb z različnimi oblikami oviranosti v družbo. Urbanistični inštitut RS v sklopu projekta ocenjuje dostopnost 100 objektov s ponudbo ugodnosti za imetnike EU kartice ugodnosti za invalide, s čimer ozavešča lastnike in upravljavce ter osebam z oviranostmi omogoča boljšo informiranost in lažje načrtovanje obiska ponudnikov.

Preberi več
56789
10111213141516
17181920212223
242526272812
3456789

Prihajajoči dogodki

  • Nič drugačno življenje (21.1.2025 - 11.2.2025)
    Nič drugačno življenje

    Nič drugačno življenje

    Lepo vabljeni v Mestno hišo v Ljubljani, kjer bo med 21. januarjem in 11. februarjem prvič na ogled potujoča fotografska razstava "Nič drugačno življenje", ki skozi objektiv priznanega fotografa Primoža Lavreta prikazuje zgodbe 25 oseb z različnimi oblikami oviranosti, ki so uspešni v športu, delu in drugih dejavnostih. Razstava je nastala v sklopu projekta  "Vseslovenska akcija ozaveščanja o vključenosti invalidov", katerega nosilec je Nacionalnim svetom invalidskih organizacij Slovenije (NSIOS), partner pa Urbanistični inštitut Republike Slovenije (UIRS) ter drugi izvajalci.

    Preberi več