Zagotavljanje dostopnosti trgovin osebam z oviranostmi je ključnega pomena za njihovo enakopravno vključenost v družbo. Ponekod v tujini kot alternativo prostorski preureditvi trgovin omenjajo vzpostavitev dostopnega spletnega naročanja in dostave živilskih izdelkov na dom. Tovrstna storitev osebam z oviranostmi nedvomno prinese večjo samostojnost v vsakodnevnem življenju, jim pa odvzame možnost druženja, socializacije, srečevanja. Zato se nam na Urbanističnem inštitutu RS zdi zelo pomembno, da se pogovarjamo o tem, kako mora biti prostorsko urejena trgovina, ki omogoča obisk in nakup vsaj osnovnih živil vsem osebam z oviranostmi.
Na področju Slovenske zakonodaje žal ni nikjer omenjeno kako ustrezno urediti fizično dostopnost specifičnih prostorov in elementov, ki sestavljajo trgovine z živili, kljub temu da mora biti po Zakonu o izenačevanju možnosti invalidov (ZIMI) do konca leta 2025 univerzalno dostopne.
Tako smo se na Urbanističnem inštitut RS v sodelovanju s študenti z oviranostmi v zadnjih mesecih intenzivneje posvetili tej temi. Pregledali smo aktualno tujo zakonodajo in smernice, ki tovrstne ureditve za trgovine z živili že narekujejo in raziskali kako se obnesejo v praksi. Na osnovi našega strokovnega znanja ter opravljenih ocen dostopnosti objektov v javni rabi smo razvili osnovna priporočila za ustrezno zagotovitev dostopnih trgovin.