Kakšne naj bodo dostopne blagajne?

ExclusiveKakšne naj bodo dostopne blagajne?

Za osebe z oviranostmi je ustrezno načrtovan blagajniški prostor ključnega pomena. Dobra osvetlitev, prilagodljivi POS terminali, pravilna višina pultov in tekočih trakov in jasni prikazovalniki cen lahko bistveno izboljšajo nakupovalno izkušnjo. 

Načrtovanje dostopnih sanitarij

ExclusiveNačrtovanje dostopnih sanitarij

Dostopne sanitarije so ključne za samostojnost in varnost oseb na invalidskih vozičkih. Pomembno je zagotoviti dovolj prostora za manevriranje, pravilno nameščeno opremo, kot so oprijemala, umivalniki in alarm za pomoč v sili, ter enostavno dostopne elemente, kot so stikala, obešalniki in koši za smeti. Pogoste napake vključujejo nepravilne višine opreme in neustrezne rešitve, ki otežujejo uporabo. Pravilno prilagojene sanitarije zagotavljajo enakopravno dostopnost in dostojanstvo za vse uporabnike.

ExclusiveSo ljudje danes dejansko dovolj dobro seznanjeni z zakonodajo s tega področja?

Ozaveščenost o dostopnosti objektov postopoma narašča, k čemur prispevata približevanje zakonskega roka in prizadevanje organizacij ter posameznikov na tem področju. Urbanistični inštitut Republike Slovenije z dolgoletnim delom na zbiranju podatkov, usposabljanju in ozaveščanju nadaljuje prizadevanja za izboljšanje dostopnosti, ki bo potrebna tudi po izteku zakonskega roka.

ExclusiveKoliko objektov v javni rabi je še vedno nedostopnih za invalide?

Stanje dostopnosti objektov v javni rabi v Sloveniji ostaja neustrezno, saj večina objektov ni prilagojena invalidom, prilagoditve pa se pogosto izvajajo brez posvetovanja s strokovnjaki, kar vodi do nefunkcionalnih rešitev. Za izboljšanje pregleda in stanja razvijamo orodje za samopopis dostopnosti, ki bo omogočilo pridobitev večjega števila podatkov ter učinkovitejše načrtovanje prilagoditev.

ExclusiveKakšen je bil dosedanji pristop k problematiki? Kaj bi še bilo treba storiti?

Kljub ustrezni zakonodaji o univerzalni graditvi ostajajo njena implementacija in izobraževanje načrtovalske stroke pomanjkljiva, kar vpliva na kakovost prilagoditev in njihovo izvajanje v praksi. Z bližanjem roka za izpolnitev zahtev Zakona o izenačevanju možnosti invalidov se sicer kažejo premiki, vendar ostajajo investicije in finančna podpora za odpravljanje ovir nezadostne.

ExclusiveKaj so glavne pomanjkljivosti s katerimi se srečujemo na terenu?

Največje pomanjkljivosti pri dostopnosti objektov so neurejeni vhodi in notranji prostori brez klančin, dvigal ali drugih rešitev, kar invalidom na vozičkih pogosto onemogoča uporabo objektov. Kritični so tudi nekontrastni napisi za slepe in slabovidne, pomanjkanje vizualnih in slušnih prilagoditev za gluhe in naglušne ter težave pri prilagoditvah v objektih pod varstvom kulturne dediščine, kjer je nujno sodelovanje z ZVKDS.

Univerzalna fizična dostopnost trgovin z živili

ExclusiveUniverzalna fizična dostopnost trgovin z živili

Dostopnost trgovin z živili za osebe z oviranostmi je ključna za njihovo enakopravnost in samostojnost. Kljub temu, slovenska zakonodaja nima jasnih smernic kako tovrstno dostopnost zagotoviti, Zakonu o izenačevanju možnosti invalidov (ZIMI) pa do konca leta 2025 tudi za trgovine narekuje da morajo biti univerzalno dostopne. Urbanistični inštitut RS je zato v sodelovanju s študenti z oviranostmi razvil priporočila za fizično prilagoditev trgovin z živili.

RSS
123
«maj 2025»
pontorsrečetpetsobned
282930
Zloženka o univerzalni dostopnosti objektov v javni rabi

Zloženka o univerzalni dostopnosti objektov v javni rabi

Na Urbanističnem inštitutu Republike Slovenije smo pripravili informativno zloženko v okviru projekta Vseslovenska akcija ozaveščanja o socialnem vključevanju invalidov in Nacionalne svetovalne in informacijske točke. Zloženka je namenjena lastnikom, upraviteljem in najemnikom objektov v javni rabi, pa tudi širši javnosti, ki se želi seznaniti s pomembnostjo univerzalne dostopnosti. 

Preberi več
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930311
2345678