Kontrastne oznake steklenih vrat

ExclusiveKontrastne oznake steklenih vrat

Kontrastne oznake na steklenih površinah so ključne za varnost in dostopnost, saj slabovidnim osebam omogočajo pravočasno zaznavo in preprečujejo trke. Minimalistične estetske oznake, kot so logotipi in subtilni vzorci, pogosto ne zagotavljajo zadostnega kontrasta, zato je nujno upoštevati standarde za vidno zaznavnost.

Slušne zanke

ExclusiveSlušne zanke

Slušne induktivne zanke in drugi sistemi, kot so FM in Bluetooth, omogočajo boljšo dostopnost zvoka za osebe z okvaro sluha, saj zmanjšujejo hrup in izboljšujejo razumljivost govora. Te sisteme je treba zagotoviti v javnih prostorih, kot so sprejemni pulti, sejni prostori in dvorane.

Urejanje talnih oznak v notranjosti objekta

ExclusiveUrejanje talnih oznak v notranjosti objekta

Za omogočanje enostavnega dostopa in uporabe javnega objekta za slepe in slabovidne osebe je ključno zagotoviti, da je pot od vhoda do sprejemnega pulta čim krajša in enostavna. Če pult ni neposredno ob vhodu, je mogoče pot označiti na zelo preprost način.

Zgodba petih prostorov

ExclusiveZgodba petih prostorov

14. oktobra 2024 je v Državnem svetu potekal posvet na temo mobilnosti in spletne dostopnosti za invalide ter starejše, kjer so predstavili načrt za enotno državno platformo »Zgodba petih prostorov«. Platforma, ki jo financira Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo, bo združevala podatke o dostopnosti notranjih prostorov, zunanjega grajenega okolja, spletnih vsebin, prevoza na klic in tehnologij za vadbo doma. Cilj je izboljšanje kakovosti življenja z omogočanjem boljšega dostopa do storitev in informacij. Dogodek je poudaril pomen vključevanja invalidov in starejših v družbo ter potrebo po dostopni infrastrukturi za vse.

Delovanje na področju dostopnosti

ExclusiveDelovanje na področju dostopnosti

Urbanistični inštitut Republike Slovenije (UIRS) se osredotoča na raziskave, ozaveščanje in razvoj rešitev za izboljšanje dostopnosti javnih prostorov in stavb. Sodeluje pri pripravi priročnikov, organizaciji delavnic ter v nacionalnih in mednarodnih projektih, ki spodbujajo univerzalno oblikovanje. UIRS analizira obstoječo dostopnost objektov, predlaga izboljšave ter razvija digitalne platforme za zbiranje podatkov o dostopnosti. Njihovo delo povezuje znanost, prakso in zakonodajo, s ciljem ustvariti vključujočo družbo za vse prebivalce.

RSS
123
«maj 2025»
pontorsrečetpetsobned
282930
Zloženka o univerzalni dostopnosti objektov v javni rabi

Zloženka o univerzalni dostopnosti objektov v javni rabi

Na Urbanističnem inštitutu Republike Slovenije smo pripravili informativno zloženko v okviru projekta Vseslovenska akcija ozaveščanja o socialnem vključevanju invalidov in Nacionalne svetovalne in informacijske točke. Zloženka je namenjena lastnikom, upraviteljem in najemnikom objektov v javni rabi, pa tudi širši javnosti, ki se želi seznaniti s pomembnostjo univerzalne dostopnosti. 

Preberi več
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930311
2345678