Tudi fitnes naj bo univerzalno dostopen!
Novice

Tudi fitnes naj bo univerzalno dostopen!

Brina Meze Petrić

Priporočila za oblikovanje dostopnega fitnesa

Delite:

Univerzalno dostopen fitnes ni le prostor za vadbo, temveč tudi prostor, kjer se vsi uporabniki počutijo dobrodošle in enakopravne. Slovenska zakonodaja zaenkrat še ne definira glavnih smernic, priporočil ali pogojev za dostopen fitnes, zato smo na Urbanističnem inštitutu Republike Slovenije s pregledom tuje prakse zastavili nekaj glavnih priporočil za ustrezno ureditev fitnesa. 

SPLOŠNE ZNAČILNOSTI PROSTORA
Fitnes naj bo urejen v enem nivoju oz. imeti možnost prehajanja med nivoji tudi za uporabnike invalidskih vozičkov (klančine, dvigala, dvižne ploščadi). Prostor naj bo enakomerno osvetljen (100-200 luksov), brez odbojnih in bleščečih površin ter z okni, ki omogočajo ustrezno senčenje. V fitnesu naj bo zagotovljena dobra akustika, brez odmevanja. Kadar gre za zelo hrupne prostore priporočamo namestitev slušnih zank. Površina tal naj bo utrjena in nedrseča, da se zagotovi varnost in stabilnost za vse uporabnike. Oprema naj bo razporejena tako, da omogoča enostavno orientacijo v prostoru, med napravami pa naj bo dovolj manevrskega prostora (800 mm za prehod; 1500 mm x 1500 mm za zavoj 90°; 2150 mm x 1600 mm za zavoj 180°), da lahko uporabniki invalidskih vozičkov prehajajo med njimi.

DOSTOPNE FITNES NAPRAVE
Vsaj nekaj naprav v fitnesu naj bo dostopnih osebam z oviranostmi. Za osebe, ki so gibalno ovirane je pri tovrstnih napravah pomembno,  da so nastavljive in prilagodljive uporabnikovim zmožnostim. Če je sedež, naj bo ta odstranljiv in prilagodljiv po višini, ročaji na napravah naj bodo iz materialov, ki omogočajo trden oprijem. Upravljalni elementi naj bodo nameščeni na višini od 400 do 1100 mm, ekrani pa do 1400 mm nad tlemi. Naprave, dostopne osebam na invalidskih vozičkih naj imajo ob ali pred seboj prazen prostor, ki se ga uporablja za manevriranje do naprave in po potrebi presedanje nanjo. 

TEHNIČNI PRIPOMOČKI
Če so na fitnes napravah na voljo tehnični pripomočki, kot so ekrani in tablice, naj bodo nebleščeči, nameščeni na ustrezni višini, zelo priporočljivo je tudi, da se informacije podajajo na vizualen in zvočen način. S tem se zagotovi nemoteno uporabo tudi slepim in slabovidnim ter gluhim in naglušnim osebam. 

POMOČ UPORABNIKOM
Vsem uporabnikom naj se zagotovi ustrezna pomoč pri uporabi fitnes naprav. To naj se zagotovi predvsem z usposobljenimi inštruktorji in vaditelji, ki znajo svetovati in pomagati osebam z oviranostmi. 
Poleg naprav in vadbenega prostora pa naj se ne pozabi posvetiti dostopnosti spremljevalnega programa in prostorov, kot so sprejemni pult, sanitarije, tuš, garderobe, športne dvorane ter gostinski prostori.

«maj 2025»
pontorsrečetpetsobned
282930
Zloženka o univerzalni dostopnosti objektov v javni rabi

Zloženka o univerzalni dostopnosti objektov v javni rabi

Na Urbanističnem inštitutu Republike Slovenije smo pripravili informativno zloženko v okviru projekta Vseslovenska akcija ozaveščanja o socialnem vključevanju invalidov in Nacionalne svetovalne in informacijske točke. Zloženka je namenjena lastnikom, upraviteljem in najemnikom objektov v javni rabi, pa tudi širši javnosti, ki se želi seznaniti s pomembnostjo univerzalne dostopnosti. 

Preberi več
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930311
2345678