Načrtovanje dostopnega vhoda
Novice

Načrtovanje dostopnega vhoda

Brina Meze Petrić

Zakaj je urejen vhod ključnega pomena za vse obiskovalce in kako ga zasnovati brez ovir

Delite:

Vhod v stavbo je prvi stik uporabnika z objektom. Če je urejen premišljeno, brez ovir in jasno označen, daje obiskovalcu občutek dobrodošlosti, varnosti in zaupanja, da bo lahko znotraj objekta samostojno uredil želene opravke.

Pri načrtovanju ustreznega vhoda je pomembno, da je zaščiten pred vremenskimi vplivi, torej urejen z nadstreškom ali umaknjen v notranjost. Pred vhodom mora biti dovolj manevrskega prostora za manevriranje z invalidskim vozičkom. Enostaven dostop do vhoda se zagotovi z izravnanim terenom, ki ga poveže z okolico. Kadar to ni možno, je treba višinsko razliko premagati s stopnicami in klančino, dvižno ploščadjo ali dvigalom. V primeru stopnic na vhodu, morajo biti te opremljene s talnimi taktilnimi oznakami.

Stranski vhod

Kadar zaradi konstrukcijskih omejitev glavnega vhoda ni mogoče ustrezno prilagoditi, na primer pri obstoječih stavbah ali tistih, ki so vpisane v Register nepremične kulturne, je treba zagotoviti dostopen stranski vhod. V takem primeru mora biti na glavnem vhodu jasno označeno, da obstaja prilagojen stranski vhod, pot do njega pa mora biti dobro in razumljivo označena. Prav tako mora biti stranski vhod posebej označen, da je dostopen.

Označenost in zaznavnost vhoda

Vhod mora biti ustrezno osvetljen. Kadar orientacija v prostoru ni enostavna, je treba namestiti usmerjevalne table. Informacijska tabla z nazivom institucije, naslovom in delovnim časom mora biti nameščena na višini med 1200 in 1600 mm, informacije pa morajo biti dovolj velike (vsaj 15 mm, pri večji oddaljenosti pa naj se velikost poveča za 20 do 30 mm) in kontrastne. Priporočljivo je, da so napisi izbočeni in podani tudi v Braillovi pisavi. Vhod naj bo dodatno opremljen s talnimi taktilnimi oznakami.

Domofon

Če je na vhodu domofon, mora biti nameščen na višini od 900 do 1200 mm in omogočati uporabo slepim in slabovidnim z zvočnim signalom ter gluhim in naglušnim z video prikazom. Kadar zaradi rekonstrukcije ali vzdrževanja noben vhod ni dostopen, se mora na vhod namestiti ustrezen domofon, ki omogoča stik s kontaktno osebo.

Vhodna vrata

Vhodna vrata morajo biti dovolj široka (vsaj 900 mm) in kontrastna glede na okolico. Odpiranje mora biti enostavno, kar se zagotovi z lahkimi vrati in mehko kljuko, nameščeno na višini med 800 in 1100 mm nad tlemi. Če so vrata steklena, morajo biti opremljena s kontrastnimi trakovi (podrobnosti o ustreznem načrtovanju si lahko prebrete tukaj). Vrtljiva vrata so za osebe z oviranostmi težje prehodna, zato je poleg njih treba zagotoviti običajna nihajna ali drsna vrata. Na obeh straneh vrat mora biti dovolj prostora za manevriranje z invalidskim vozičkom, torej prazen prostor v velikosti vsaj 1500 x 1500 mm.

Vetrolov

Vetrolov mora biti dovolj velik, da omogoča manevrski prostor dolžine najmanj 1500 mm, (pri čemer ga ne sme ovirati odpiranje vrat). Priporočljivo pa je, da pot skozi vetrolov poteka v ravni liniji vhoda.

Pragovi, robovi in rešetke

Vhodna vrata morajo biti brez pragov, kadar pa to zaradi konstrukcije ni mogoče, je prag lahko visok največ 15 mm, zaobljen navzdol in kontrasten z okoliškim tlakom. Če so nameščeni predpražniki, morajo biti poravnani s tlemi in nedrseči. Če so pred vhodom odtočne rešetke, mora biti širina odprtin manjša od 15 mm, da se v rešetki ne zatakne bela palica ali kolesa invalidskega vozička.

Nevarni predmeti in ovire

Na dostopni poti do vhoda ne sme biti fiksnih ali premičnih ovir, kot so korita za rože ali stebrički. Če so nameščeni, morajo biti ustrezno označeni in zaščiteni s kontrastno barvo ter robniki, ki jih zaznajo uporabniki bele palice.

Psi vodiči, psi pomočniki in terapevtski psi

Kadar želi v objekt v javni rabi vstopiti oseba s psom, ki ima status vodiča, pomočnika ali terapevtskega psa, ji mora biti to omogočeno.

«julij 2025»
pontorsrečetpetsobned
301234
Načrtovanje dostopnega vhoda

Načrtovanje dostopnega vhoda

Vhod v stavbo je prvi stik uporabnika z objektom. Če je urejen premišljeno, brez ovir in jasno označen, daje obiskovalcu občutek dobrodošlosti, varnosti in zaupanja, da bo lahko znotraj objekta samostojno uredil želene opravke. Pomembno je,  da je dostop do vhoda premišljeno zasnovan: brez ovir, z ustreznimi klančinami, jasno označenimi potmi, dobro vidnimi informacijami ter prilagojen vsem, tudi osebam z različnimi oviranostmi. 

Preberi več
56
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031123
45678910