Vprašanja in odgovori

Koliko objektov v javni rabi je še vedno nedostopnih za invalide?

Tilen Jurca

Delite:

Stanje dostopnosti objektov v javni rabi je danes še vedno neustrezno, saj velika večina objektov ni prilagojenih potrebam invalidov, kar potrjujejo tako naši strokovni popisi objektov na terenu kot tudi podatki, pridobljeni prek anketne raziskave s strani Zagovornika načela enakosti. Urbanistični inštitut Republike Slovenije je do danes, na podlagi veljavne zakonodaje s področja univerzalne graditve in veljavnih standardov, podrobno ocenil več kot 350 objektov v javni rabi, kar predstavlja le majhen delež vseh obstoječih stavb v javni rabi v Sloveniji, na podlagi katerih ni mogoče podati stanja o dostopnosti vseh objektov v Sloveniji.

Da bi omogočili boljši pregled nad stanjem v Sloveniji  na inštitutu razvijamo orodje za samopopis dostopnosti objektov, kjer bodo lastniki/upravitelji/najemniki objektov in uporabniki storitev na podlagi enotne metodologije samoevalvirali in podali osnovno oceno dostopnosti svojega objekta. Orodje bo na voljo v letošnjem letu in pričakujemo, da s tem orodjem pridobimo večje število podatkov, na osnovi katerih bo lažje podati oceno o stanju v Sloveniji.

Podrobne popise in ocene dostopnosti objektov nadaljujemo v okviru projekta »Vseslovenske akcije ozaveščanja o socialnem vključevanju invalidov«. Ti podatki so ključni za lastnike objektov ter arhitekte in gradbenike, ki načrtujejo prilagoditve, hkrati pa omogočajo invalidom vpogled v dostopnost objektov pred njihovim obiskom. Opažamo namreč, da se prilagoditve pogosto izvajajo brez ustreznega posvetovanja s strokovnjaki ali invalidskimi organizacijami, kar vodi do rešitev, ki formalno izpolnjujejo zahteve, vendar v praksi uporabnikom ne služijo.

Prav nepravilne ali nepopolne prilagoditve so največja zapravljena priložnost. Tipični primeri pomanjkljivosti so neustrezne klančine, prenove sanitarnih prostorov, ki ne ustrezajo dimenzijskim standardom, ali oznake na steklenih površinah, ki niso dovolj kontrastne za slabovidne osebe. Prav tako so začasne rešitve, kot so premične klančine ali gosenična dvigala, neprimerne, saj ne zagotavljajo samostojne uporabe in posledično samostojnega vstopa in gibanja v objektih.

«februar 2025»
pontorsrečetpetsobned
2728293031
Načrtovanje dostopnih sanitarij

Načrtovanje dostopnih sanitarij

Dostopne sanitarije so ključne za samostojnost in varnost oseb na invalidskih vozičkih. Pomembno je zagotoviti dovolj prostora za manevriranje, pravilno nameščeno opremo, kot so oprijemala, umivalniki in alarm za pomoč v sili, ter enostavno dostopne elemente, kot so stikala, obešalniki in koši za smeti. Pogoste napake vključujejo nepravilne višine opreme in neustrezne rešitve, ki otežujejo uporabo. Pravilno prilagojene sanitarije zagotavljajo enakopravno dostopnost in dostojanstvo za vse uporabnike.

Preberi več
12
34
Vseslovenska akcija ozaveščanja o socialnem vključevanju invalidov

Vseslovenska akcija ozaveščanja o socialnem vključevanju invalidov

Projekt Vseslovenska akcija ozaveščanja o socialnem vključevanju invalidov, ki ga vodi NSIOS, spodbuja vključevanje oseb z različnimi oblikami oviranosti v družbo. Urbanistični inštitut RS v sklopu projekta ocenjuje dostopnost 100 objektov s ponudbo ugodnosti za imetnike EU kartice ugodnosti za invalide, s čimer ozavešča lastnike in upravljavce ter osebam z oviranostmi omogoča boljšo informiranost in lažje načrtovanje obiska ponudnikov.

Preberi več
56789
10111213141516
17181920212223
242526272812
3456789

Prihajajoči dogodki

  • Nič drugačno življenje (21.1.2025 - 11.2.2025)
    Nič drugačno življenje

    Nič drugačno življenje

    Lepo vabljeni v Mestno hišo v Ljubljani, kjer bo med 21. januarjem in 11. februarjem prvič na ogled potujoča fotografska razstava "Nič drugačno življenje", ki skozi objektiv priznanega fotografa Primoža Lavreta prikazuje zgodbe 25 oseb z različnimi oblikami oviranosti, ki so uspešni v športu, delu in drugih dejavnostih. Razstava je nastala v sklopu projekta  "Vseslovenska akcija ozaveščanja o vključenosti invalidov", katerega nosilec je Nacionalnim svetom invalidskih organizacij Slovenije (NSIOS), partner pa Urbanistični inštitut Republike Slovenije (UIRS) ter drugi izvajalci.

    Preberi več