Vprašanja in odgovori

Koliko objektov v javni rabi je še vedno nedostopnih za invalide?

Tilen Jurca

Delite:

Stanje dostopnosti objektov v javni rabi je danes še vedno neustrezno, saj velika večina objektov ni prilagojenih potrebam invalidov, kar potrjujejo tako naši strokovni popisi objektov na terenu kot tudi podatki, pridobljeni prek anketne raziskave s strani Zagovornika načela enakosti. Urbanistični inštitut Republike Slovenije je do danes, na podlagi veljavne zakonodaje s področja univerzalne graditve in veljavnih standardov, podrobno ocenil več kot 350 objektov v javni rabi, kar predstavlja le majhen delež vseh obstoječih stavb v javni rabi v Sloveniji, na podlagi katerih ni mogoče podati stanja o dostopnosti vseh objektov v Sloveniji.

Da bi omogočili boljši pregled nad stanjem v Sloveniji  na inštitutu razvijamo orodje za samopopis dostopnosti objektov, kjer bodo lastniki/upravitelji/najemniki objektov in uporabniki storitev na podlagi enotne metodologije samoevalvirali in podali osnovno oceno dostopnosti svojega objekta. Orodje bo na voljo v letošnjem letu in pričakujemo, da s tem orodjem pridobimo večje število podatkov, na osnovi katerih bo lažje podati oceno o stanju v Sloveniji.

Podrobne popise in ocene dostopnosti objektov nadaljujemo v okviru projekta »Vseslovenske akcije ozaveščanja o socialnem vključevanju invalidov«. Ti podatki so ključni za lastnike objektov ter arhitekte in gradbenike, ki načrtujejo prilagoditve, hkrati pa omogočajo invalidom vpogled v dostopnost objektov pred njihovim obiskom. Opažamo namreč, da se prilagoditve pogosto izvajajo brez ustreznega posvetovanja s strokovnjaki ali invalidskimi organizacijami, kar vodi do rešitev, ki formalno izpolnjujejo zahteve, vendar v praksi uporabnikom ne služijo.

Prav nepravilne ali nepopolne prilagoditve so največja zapravljena priložnost. Tipični primeri pomanjkljivosti so neustrezne klančine, prenove sanitarnih prostorov, ki ne ustrezajo dimenzijskim standardom, ali oznake na steklenih površinah, ki niso dovolj kontrastne za slabovidne osebe. Prav tako so začasne rešitve, kot so premične klančine ali gosenična dvigala, neprimerne, saj ne zagotavljajo samostojne uporabe in posledično samostojnega vstopa in gibanja v objektih.

«maj 2025»
pontorsrečetpetsobned
282930
Zloženka o univerzalni dostopnosti objektov v javni rabi

Zloženka o univerzalni dostopnosti objektov v javni rabi

Na Urbanističnem inštitutu Republike Slovenije smo pripravili informativno zloženko v okviru projekta Vseslovenska akcija ozaveščanja o socialnem vključevanju invalidov in Nacionalne svetovalne in informacijske točke. Zloženka je namenjena lastnikom, upraviteljem in najemnikom objektov v javni rabi, pa tudi širši javnosti, ki se želi seznaniti s pomembnostjo univerzalne dostopnosti. 

Preberi več
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930311
2345678