Delovanje na področju dostopnosti
Novice

Delovanje na področju dostopnosti

Igor Bizjak

Urbanistični inštitut deluje na področju dostopnosti javnih objektov za invalide

Delite:

Urbanistični inštitut Republike Slovenije (UIRS) se aktivno ukvarja z raziskavami in razvojem rešitev na področju dostopnosti javnih prostorov in objektov za vse prebivalce, vključno z invalidi. S svojim delom prispeva k uresničevanju načel univerzalne graditve in oblikovanja, ki zagotavljata, da so prostori dostopni in uporabni ne glede na telesne ali senzorične omejitve posameznikov.

Eden od ključnih poudarkov dela UIRS je ozaveščanje javnosti, projektantov, upravljavcev objektov in občin o zakonodaji ter standardih, povezanih z dostopnostjo. Inštitut organizira delavnice, posvete in izobraževalne dogodke, kjer predstavijo dobre prakse, zakonodajne zahteve ter praktične rešitve za prilagoditev prostorov. Poleg tega pripravljajo priročnike in smernice za načrtovanje dostopnih javnih prostorov in stavb.

UIRS sodeluje tudi v nacionalnih in mednarodnih raziskovalnih projektih, ki se osredotočajo na vključujoče urbanistično načrtovanje. Z analizo trenutne dostopnosti urbanih prostorov prispevajo k boljšemu razumevanju obstoječih pomanjkljivosti in potreb. S pridobljenimi podatki pripravljajo predloge za izboljšave, ki se nanašajo na ureditve javnih površin, dostopnost javnih prevozov ter integracijo digitalnih tehnologij za izboljšanje uporabniške izkušnje invalidov in starejših.

Poleg raziskav je UIRS ključen partner pri razvoju digitalnih platform, ki omogočajo zbiranje in posredovanje informacij o dostopnosti javnih objektov. Takšne platforme omogočajo transparentnost in boljše načrtovanje dostopnosti v prihodnosti. Prav tako se UIRS povezuje z različnimi zainteresiranimi stranmi, vključno z občinami, nevladnimi organizacijami in predstavniki invalidov, da bi zagotovil vključujoč pristop k urbanističnemu načrtovanju.

Z delom na področju dostopnosti UIRS prispeva k bolj vključujoči družbi in podpira izvajanje zakonodajnih ciljev, kot je zahteva, da do leta 2025 postanejo vse stavbe v javni rabi dostopne invalidom. Njihov interdisciplinarni pristop povezuje znanstveno raziskovanje, praktično implementacijo in ozaveščanje, kar predstavlja ključno podporo za trajnostno izboljšanje dostopnosti.

«februar 2025»
pontorsrečetpetsobned
2728293031
Načrtovanje dostopnih sanitarij

Načrtovanje dostopnih sanitarij

Dostopne sanitarije so ključne za samostojnost in varnost oseb na invalidskih vozičkih. Pomembno je zagotoviti dovolj prostora za manevriranje, pravilno nameščeno opremo, kot so oprijemala, umivalniki in alarm za pomoč v sili, ter enostavno dostopne elemente, kot so stikala, obešalniki in koši za smeti. Pogoste napake vključujejo nepravilne višine opreme in neustrezne rešitve, ki otežujejo uporabo. Pravilno prilagojene sanitarije zagotavljajo enakopravno dostopnost in dostojanstvo za vse uporabnike.

Preberi več
12
34
Vseslovenska akcija ozaveščanja o socialnem vključevanju invalidov

Vseslovenska akcija ozaveščanja o socialnem vključevanju invalidov

Projekt Vseslovenska akcija ozaveščanja o socialnem vključevanju invalidov, ki ga vodi NSIOS, spodbuja vključevanje oseb z različnimi oblikami oviranosti v družbo. Urbanistični inštitut RS v sklopu projekta ocenjuje dostopnost 100 objektov s ponudbo ugodnosti za imetnike EU kartice ugodnosti za invalide, s čimer ozavešča lastnike in upravljavce ter osebam z oviranostmi omogoča boljšo informiranost in lažje načrtovanje obiska ponudnikov.

Preberi več
56789
10111213141516
17181920212223
242526272812
3456789

Prihajajoči dogodki

  • Nič drugačno življenje (21.1.2025 - 11.2.2025)
    Nič drugačno življenje

    Nič drugačno življenje

    Lepo vabljeni v Mestno hišo v Ljubljani, kjer bo med 21. januarjem in 11. februarjem prvič na ogled potujoča fotografska razstava "Nič drugačno življenje", ki skozi objektiv priznanega fotografa Primoža Lavreta prikazuje zgodbe 25 oseb z različnimi oblikami oviranosti, ki so uspešni v športu, delu in drugih dejavnostih. Razstava je nastala v sklopu projekta  "Vseslovenska akcija ozaveščanja o vključenosti invalidov", katerega nosilec je Nacionalnim svetom invalidskih organizacij Slovenije (NSIOS), partner pa Urbanistični inštitut Republike Slovenije (UIRS) ter drugi izvajalci.

    Preberi več