Urbanistični inštitut Republike Slovenije (UIRS) že več kot desetletje opravlja sistematične preglede dostopnosti objektov. Terenski popisi se izvajajo na podlagi metodologije, ki temelji na veljavnih zakonih in standardih s področja dostopnosti za vse vrste invalidnosti. Metodologija je natančno zasnovana in omogoča lastnikom ter upravljavcem objektov prepoznavanje ovir in pomanjkljivosti.
Popisi se izvajajo po predhodnem dogovoru z lastnikom, upravnikom ali uporabnikom objekta. Popisovalska ekipa praviloma obsega dva do tri za to usposobljene popisovalce, kadar razmere to dopuščajo, pa se popis izvede tudi v spremstvu mentorjev iz vrst oseb z invalidnostjo, ki na terenu ponazorijo zaznane ovire in pomanjkljivosti. Zaželeno je tudi aktivno sodelovanje predstavnika objekta, ki ekipi predstavi prostore in hkrati med popisom pridobi neposredno ponazoritev oz. vpogled v stanje na terenu.
UIRS izvaja popis objektov v javni rabi, ki vključuje poti od parkirišča in vhoda v objekt do notranjih prostorov, kot so vhodna avla, informacijska točka, sanitarije, hodniki, stopnišča, dvigala ter funkcionalni oziroma namenski prostori (npr. pisarne, sejne dvorane, garderobe ipd.). Popis zunanje dostopnosti – na primer od domačega vhoda osebe z invalidnostjo do javnega objekta, vključno s potmi in prevoznimi sredstvi – v projektih redno poteka v sodelovanju z Geodetskim inštitutom Slovenije (GIS). Zbrani podatki so medsebojno usklajeni in dostopni uporabnikom prek spletnih pregledovalnikov.
V zadnjih dveh letih je UIRS metodologijo uporabljal in nadgrajeval v okviru projektov za Ministrstvo za pravosodje (MP) ter s projekti za Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti (MDDSZ) Izboljšanje dostopnosti blaga in storitev za invalide z Evropsko kartico ugodnosti ter Vseslovenska akcija ozaveščanja o socialnem vključevanju invalidov, ki se zaključuje jeseni 2025. UIRS preglede dostopnosti, glede na izraženo povpraševanje, izvaja tudi kot samostojno storitev.