Načrtovanje dostopnih sanitarij
Novice

Načrtovanje dostopnih sanitarij

Tilen Jurca

Kako urediti sanitarije za osebe na invalidskem vozičku?

Delite:

Dostopne in funkcionalno prilagojene sanitarije so ključnega pomena za osebe na invalidskih vozičkih. Pri načrtovanju in izvedbi je treba upoštevati prostorske zahteve, primerno opremo in ustrezne oznake, ki omogočajo enostavno orientacijo.

  • Sanitarni prostor mora biti dovolj velik za neovirano manevriranje z invalidskim vozičkom. Pred straniščno školjko in umivalnikom mora biti zagotovljen svetel manevrski prostor vsaj 150 × 150 cm, za bočni dostop do školjke pa najmanj 90 cm.
  • Straniščna školjka mora biti opremljena z oprijemali na obeh straneh, nameščenimi na višini 70–83 cm, z razmikom 60–70 cm.
  • Umivalnik mora biti nameščen na višini 75–85 cm in omogočati dovolj prostora za kolena za čelni dostop.
  • Sanitarni prostor mora biti opremljen tudi z alarmom za pomoč v sili.

Pri prilagajanju sanitarij za invalide se pogosto spregleda, da morajo biti vsi elementi prostora dejansko dostopni osebam na invalidskem vozičku. Oprema, kot so stikala, obešalniki, dozirniki mila in koši za smeti, mora biti nameščena na višini 80–110 cm, da omogoča enostavno uporabo. Pogosta napaka je nameščanje obešalnikov na standardnih višinah, ki niso dosegljive, ali uporaba košev za smeti, ki zahtevajo pritisk z nogo, kar invalidnim uporabnikom onemogoča njihovo uporabo.

Dostopne sanitarije niso le zakonska obveznost, temveč zagotavljajo enakopravno uporabo prostora za vse ter s tem prispevajo k samostojnosti, varnosti in dostojanstvu oseb z oviranostmi.

«februar 2025»
pontorsrečetpetsobned
2728293031
Načrtovanje dostopnih sanitarij

Načrtovanje dostopnih sanitarij

Dostopne sanitarije so ključne za samostojnost in varnost oseb na invalidskih vozičkih. Pomembno je zagotoviti dovolj prostora za manevriranje, pravilno nameščeno opremo, kot so oprijemala, umivalniki in alarm za pomoč v sili, ter enostavno dostopne elemente, kot so stikala, obešalniki in koši za smeti. Pogoste napake vključujejo nepravilne višine opreme in neustrezne rešitve, ki otežujejo uporabo. Pravilno prilagojene sanitarije zagotavljajo enakopravno dostopnost in dostojanstvo za vse uporabnike.

Preberi več
12
34
Vseslovenska akcija ozaveščanja o socialnem vključevanju invalidov

Vseslovenska akcija ozaveščanja o socialnem vključevanju invalidov

Projekt Vseslovenska akcija ozaveščanja o socialnem vključevanju invalidov, ki ga vodi NSIOS, spodbuja vključevanje oseb z različnimi oblikami oviranosti v družbo. Urbanistični inštitut RS v sklopu projekta ocenjuje dostopnost 100 objektov s ponudbo ugodnosti za imetnike EU kartice ugodnosti za invalide, s čimer ozavešča lastnike in upravljavce ter osebam z oviranostmi omogoča boljšo informiranost in lažje načrtovanje obiska ponudnikov.

Preberi več
56789
10111213141516
17181920212223
242526272812
3456789

Prihajajoči dogodki

  • Nič drugačno življenje (21.1.2025 - 11.2.2025)
    Nič drugačno življenje

    Nič drugačno življenje

    Lepo vabljeni v Mestno hišo v Ljubljani, kjer bo med 21. januarjem in 11. februarjem prvič na ogled potujoča fotografska razstava "Nič drugačno življenje", ki skozi objektiv priznanega fotografa Primoža Lavreta prikazuje zgodbe 25 oseb z različnimi oblikami oviranosti, ki so uspešni v športu, delu in drugih dejavnostih. Razstava je nastala v sklopu projekta  "Vseslovenska akcija ozaveščanja o vključenosti invalidov", katerega nosilec je Nacionalnim svetom invalidskih organizacij Slovenije (NSIOS), partner pa Urbanistični inštitut Republike Slovenije (UIRS) ter drugi izvajalci.

    Preberi več